Klasyfikacja bram garażowych ze względu na sposób otwierania
Podobnie jak drzwi zewnętrzne są wizytówką naszego domu, tak też brama garażowa często determinuje cały styl garażu. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że często sporo czasu poświęcamy na znalezienie odpowiedniej bramy garażowej. Jednak w porównaniu do drzwi wejściowych, tutaj cała sprawa jest bardziej skomplikowana. Bowiem prócz tego czy dana brama nam się podoba czy też nie, musimy jeszcze wziąć pod uwagę pewne ograniczenia konstrukcyjne samego garażu, które mogą znacznie wpływać na nasz wybór. Tak często jest właśnie ze sposobem otwierania takiej bramy. Zastanówmy się więc jak klasyfikuje się bramy garażowe ze względu na sposób ich otwierania.
Czym jest brama garażowa?
Odpowiedź na pytanie czym jest brama garażowa, wydaje się oczywista. Chyba większość z nas rozumie, że jest to specjalny rodzaj drzwi, które stosuje się do zamykania garażu. Takie bramy mają zastosowanie zarówno w garażach wolnostojących, jak i tych usytuowanych w całej bryle budynku lub w wydzielonej przestrzeni w hali garażowej, na przykład w garażu podziemnym. Okazuje się jednak, że bramy garażowe od bram przemysłowych, które spełniają bardzo podobną funkcję, odróżnia jeden bardzo istotny czynnik. Chodzi o częstotliwość otwierania takiej bramy. Aby brama była zakwalifikowana do bram garażowych, powinna być otwierana maksymalnie 20 razy w ciągu dnia. Powyżej tej liczby otwarć powinno stosować się już bramy przemysłowe, które ze względu na jakość i rodzaj zastosowanych materiałów są po prostu bardziej trwałe. Wróćmy jednak do tematu i zastanówmy się, jak bramy garażowe dzielą się, biorąc pod uwagę sposób ich otwierania.
Bramy rozwierane
Bramy rozwierane powoli przechodzą już do lamusa, chociaż ze względu na ich wielką popularność kilkadziesiąt lat temu nadal można je zarówno spotkać jak i zamówić i zamontować w nowym garażu. Bramy takie wykonywane są z różnego materiału, przeważnie z drewna lub blachy. Składają się one z jednego lub dwóch skrzydeł umocowanych na zawiasach znajdujących się na bocznych ościeżach. Bramy te otwierają się na zewnątrz, przeważnie ręcznie, ponieważ nie do każdego rodzaju bramy rozwieranej da się zamontować mechanizm automatycznego otwierania i zamykania. Dużą wadą tego rodzaju bram jest także to, że wymagają one sporo miejsca na podjeździe, ponieważ same w sobie są już dość spore. Do tego korzystanie z takiej bramy zimą wymaga wcześniejszego odśnieżenia podjazdu. Niewątpliwą zaletą tego rodzaju bram jest ich niski koszt i bardzo duża niezawodność. Cała konserwacja takiej bramy polega właściwie na tym, aby co jakiś czas nasmarować zawiasy i zamki.
Bramy segmentowe
Bramy segmentowe to aktualnie najpopularniejszy rodzaj bram garażowych. Ich sposób otwierania może być dopasowany do możliwości montażu - brama może otwierać się do góry lub na bok. Sama nazwa tego rodzaju bramy wywodzi się właśnie ze sposobu jej otwierania, bowiem bramy takie składają się z kilku segmentów – przeważnie od 3 do 6 – które są połączone zawiasami i dodatkowo zabezpieczone uszczelkami chroniącymi przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, szczególnie przed deszczem. Specjalna konstrukcja takich bram sprawia, że charakteryzują się one dobrą izolacją cieplną i akustyczną. Sposób otwierania bram segmentowych to ich olbrzymia zaleta. Zajmują one bowiem mało miejsca, a do tego są bardzo szczelne i łatwe w obsłudze. Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze fakt, że bramy te można montować w otworze wjazdowym o dowolnym kształcie, chociażby z nadprożem w kształcie łuku.
Bramy uchylne
To bramy, które mają prostszą konstrukcję niż bramy segmentowe. Ich sposób otwierania polega na tym, że skrzydło bramy, unosi się na prowadnicach. Początkowo zachodzi ono nad podjazd, ale potem chowa się pod sufitem garażu. Bramy te charakteryzują się łatwością i uniwersalnością montażu - można je zamontować właściwie wszędzie. Jednak mają one swoje wady. Przede wszystkim, podobnie jak bramy rozwierane, wymagają one sporo miejsca przed garażem, bowiem po otwarciu wysuwają się na 1-1,5 metra. Do tego sama brama otwierając się do góry, często zmniejsza wysokość pomieszczenia o jakieś 20 centymetrów. W porównaniu do innych rodzajów bram są one przeważnie niezbyt szczelne, w związku z czym z garażu ucieka sporo ciepła.
Bramy rolowane
Bramy rolowane to nowoczesny sposób otwierania bram. Składają się one z wąskich elementów stalowych lub aluminiowych, które połączone są przegubowo na całej długości ramy bramy. Podczas otwierania nawijają się one na wał umieszczony w kasecie znajdującej się nad wjazdem do garażu. Dzięki takiemu rozwiązaniu bramy rolowane są bardzo szczelne, a do tego zajmują niewiele miejsca. Wielką zaletą tych bram, wynikającą bezpośrednio ze sposobu ich otwierania, jest to, że można je z powodzeniem zastosować wszędzie tam, gdzie podjazd jest krótki, a w garażu jest zbyt wąsko, aby zmieścić skrzydło boczne i gdy przestrzeni pod sufitem z różnych względów nie można zagospodarować.